Milé kolegyně, milí kolegové,
do nového roku 2025 jsme vstoupili v zádech s čerstvě přijatými novými Rámcovými vzdělávacími programy (RVP) pro základní i předškolní vzdělávání. Podle ministra školství jde o největší změnu ve vzdělávání v Česku za posledních dvacet let. Proto je nešťastné, že byl celý proces vzniku této změny lehce zahalen tajemstvím, i přes proklamovanou participativnost. Není také zřejmé to, jakým způsobem se má změny ve školství dosáhnout, protože stále chybí plán implementace. To jsme kritizovali i v naší lednové tiskové zprávě, která předcházela zveřejnění RVP. Avšak tyto nedostatky nejsou důvodem pro to změnu odkládat, ta je nevyhnutelná a měli bychom využít příležitosti. Důležité bude i zpětné ověřování a následné plánované úpravy RVP. Všechny tyto změny spolu s pracovní skupinou RVP nadále sledujeme.
Po celý tento týden probíhá na mnoha místech v Česku již po druhé Týden pro wellbeing ve škole, který pořádá Partnerství pro vzdělávání 2030+. Účastní se ho neuvěřitelných 118 organizací! SKAV k této příležitosti připravil Kulatý stůl na téma Jak budeme učit wellbeing? Těšíme se na vás i vaše otázky.
V prvních letošních Aktualitách SKAV se dočtete také o tom, jak se zapojujeme do diskuze o financování ostatních neinvestičních výdajů nebo o podpůrném opatření „další pedagogický pracovník“. Vzpomínáme také na Jana Kovařovice, jednoho ze zakládajících členů SKAV, a radujeme se z toho, že se podaří zachránit jeho cenný osobní archiv. Sdílíme s vámi záznam z prosincového kulatého stolu, který se věnoval přípravě učitelů a učitelek. Ohlížíme se za minulými odbornými konferencemi a zveme na další, která proběhne již zítra. Mezi čekatelskými organizacemi vítáme Asociaci neformálního vzdělávání.
Přejeme vám odvahu pro zvládnutí všech změn v roce 2025.
Podnětné čtení přeje tým SKAV
Kalendář akcí a událostí:
- 4. – 11. 2. Týden pro wellbeing ve škole
- 6. 2. 9:00 – 13:00 Odborná konference SKAV pro delegátky a delegáty 37 členských organizací SKAV
- 11. 2. 17:00 – 19:00 Kulatý stůl SKAV a EDUin na téma Jak budeme učit wellbeing?
Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak budeme učit wellbeing?
V rámci Týdne pro wellbeing ve škole pořádáme ve spolupráci se Society for All a EDUin kulatý stůl, na němž budeme například hledat, jak pomůže nové RVP ZV wellbeingu ve škole, se uskuteční výjimečně v úterý 11. února od 17 do 19 hodin. Zúčastní se ho Lenka Felcmanová / Society for All, Zdeňka Juklová / průvodkyně škol a školních týmů, Eva Matějková / Tři učitelky, Učitel naživo, ZŠ Trnka, Anežka Tetřevová / Based, Dana Ticháčková / Učitelská platforma a 26. ZŠ Plzeň a Petr Chaluš / Národní pedagogický institut ČR.
Sledovat ho můžete živě na naší FB stránce. Více informací ZDE nebo ve FB události.
Bylo schváleno revidované RVP PV a ZV
V závěru roku bylo schváleno znění revidovaných Rámcových vzdělávacích programů pro PV a ZV. Od 14. ledna si na prohlednout.rvp.cz může každý prohlédnout schválené znění. Přečtěte si o tom také v tiskové zprávě SKAV. Petra Keprtová k tomu napsala komentář, který vyšel v tištěné MF DNES 18. ledna, online je dostupný na lidovky.cz:
“Představa, že se dá vrátit k jistotě „tradiční“ školy, je pouhá iluze – a čas utíká. Během příštích dvaceti let projdou základními školami další generace dětí, jejichž budoucnost bude záviset na jejich schopnosti adaptovat se na svět, o kterém dnes nevíme o mnoho více, než že bude jiný. Nový rámcový vzdělávací program není dokonalý. Odmítnout kvůli tomu změnu samotnou je ale luxus, který si nemůžeme dovolit.”
SKAV se připojuje k výzvě proti převodu financování ONIV na zřizovatele škol
Vyjadřujeme znepokojení nad záměrem Ministerstva školství převést financování ostatních neinvestičních výdajů (ONIV) na zřizovatele škol. Připojili jsme se proto k veřejné výzvě ministru školství a ministru financí: Převod ONIV na zřizovatele škol znamená rezignaci na kvalitu vzdělávání a snižování nerovností.
Navrhovanou změnou by se spolu s financováním nepedagogických pracovníků přesunulo na zřizovatele škol i rozhodování o objemu finančních prostředků, ze kterých školy financují například učebnice, pomůcky, vzdělávání učitelek a učitelů či ředitelů a ředitelek nebo dopravu na školní akce. Tyto prostředky jsou z větší části určeny na zvyšování kvality vzdělávání, rozhodování o nich by se přesunulo na více než 3500 zřizovatelů základních a mateřských škol, kteří za ni nenesou přímou odpovědnost a nemají pro to v mnoha případech ani potřebné kompetence. Data již dnes ukazují velké rozdíly ve financování škol mezi obcemi a tento krok by je ještě zvýšil. Více čtěte v naší tiskové zprávě ZDE.
7 důvodů, proč znevýhodněným dětem nebrat podpůrné opatření „další pedagogický pracovník”
Připojili jsme se ke stanovisku iniciativy Neberme školám asistenty 7 důvodů, proč znevýhodněným dětem nebrat podpůrné opatření „další pedagogický pracovník“. Ministerstvo školství navrhuje zrušení podpůrného opatření „další pedagogický pracovník“. Návrh novely toto podpůrné opatření bez náhrady ruší, v návrhu novely se to objevilo nestandardně až po skončení připomínkového řízení a nepředcházela mu žádná odborná diskuze. 3. února jsme se účastnili kulatého stolu v Senátu Parlamentu ČR na téma Vzdělávání bez bariér, pro více informací čtěte tiskovou zprávu Spoluškoly ZDE.
Zemřel zakladatel a čestný člen SKAV Jan Kovařovic
Na konci roku nás zastihla smutná zpráva. 4. prosince 2024 zemřel v 91 letech čestný člen SKAV Jan Kovařovic. Vždy podporoval myšlenku spolupráce a demokratickou výměnu názorů, které patří mezi základní pilíře, na nichž tato organizace stojí. Podílel se na vypracování Desatera SKAV, v němž členské organizace pojmenovávají základní principy pro vzdělávání. Desatero určuje rámec, v němž SKAV působí. Jaké poslání by SKAV podle Jana Kovařovice měla nést? „Vytvářet, prohlubovat a domýšlet v měnících se podmínkách společnou základnu. Umět ji jasně definovat a zpřístupňovat pro stále větší okruh těch, kteří ji budou chtít sdílet. Stále usilovat o její realizaci a pokoušet se rozšiřovat společenský konsenzus.“ Přečtěte si vzpomínku na inspirativní život Jana Kovařovice ZDE. Na základě domluvy s Janem Kovařovicem jsme iniciovali záchranu jeho cenného osobního archivu z oblasti vzdělávání, brzy jej převezme do své péče Národní archiv, a to nás skutečně těší.
Sledujte záznam prosincového Kulatého stolu SKAV a EDUin k tématu přípravy učitelů a učitelek
Tématu přípravy pedagogů se věnoval prosincový Kulatý stůl SKAV a EDUin Podpora kvality praxí a provázejících učitelů: Co přinese novela školského zákona a co už přineslo pokusné ověřování?
Nad tématem diskutovali Jan Berki / člen školského výboru Poslanecké sněmovny, STAN, Matouš Bořkovec / Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Miroslav Procházka / Pedagogická fakulta JČU, Petra Skalická / Učitel naživo, Jarmila Polomská / ZŠ Hlučín – Rovniny, Dagmar Škorpíková / Učitelská platforma a Gymnázium Na Zatlance. Shrnutí a citace nabízí tisková zpráva. Záznam kulatého stolu je ke shlédnutí tady.
Dne 28. listopadu MŠMT uspořádalo také konference k národní přípravě učitelů a učitelek. Záznam je možné zhlédnout zde.
Ohlédnutí za tématy prosincové Odborné konference SKAV pro delegátstvo členských organizací
Ve čtvrtek 5. 12. 2024 se uskutečnila odborná konference pro delegátky a delegáty 37 členských organizací SKAV a dvě čekatelské. Na setkání jsme jako obvykle sdíleli aktuality z oblasti vzdělávací politiky a z členských organizací, abychom mohli naplánovat další společné kroky. Tématem byla i revize RVP PV a ZV, pracovní skupina tvořená členy a členkami SKAV reflektovala dosavadní dění a společně jsme plánovali co dál. Jan Sýkora (AMIŠ) prezentoval své postřehy ze studijní cesty ze Skotska. O své zážitky a postřehy se podělili také Magdalena Benešová (Post Bellum) a Tomáš Čakloš (Otevřeno), které do Skotska vyslaly jejich organizace. Díky aktivitě Tomáše Hazlbauera (CEDU) zahájila činnost pracovní skupina k tématu třídnických hodin. Více informaci lze najít v Podiu zde. Některé z organizací v tuto dobu řeší navýšení ceny svých vzdělávacích akcí z důvodu postupné ukončování akreditací. Plánovali jsme témata kulatých stolů pro následující období.
Pokračovali jsme workshopem zaměřeným na porozumění finančním toků v resortu školství v kontextu plánovaného opatření – omezení odkladů školní docházky. Workshop pro SKAV připravil Karel Gargulák z PAQ Research. Pro plánování dalších podobných aktivit je pro nás důležité znát váš názor, prosíme vás o vyplnění zpětnovazebního dotazníku zde.
Výroční členská schůze a lednová odborná konference SKAV
Během lednové výroční členské schůze byl schválen rozpočet SKAV a plán aktivit SKAV na rok 2025. Mezi tyto aktivity například patří příprava funkčního systému evaluací v rámci SKAV od členů SKAV, od členů týmu a aktivní práce se zpětnou vazbou, sledování dopadu kulatých stolů, příprava a realizace advokační strategie pro podporu implementace RVP.
Na členskou schůzi navázala odborná konference, kde jsme mimo jiné přivítali zástupkyni Asociace neformálního vzdělávání, která vysvětlila motivaci její asociace pro spolupráci a projevila za přání stát se členskou organizací SKAV.
Novou čekatelskou organizací je Asociace neformálního vzdělávání
Po hlasování per rollam je od poloviny ledna je čekatelskou organizací Asociace neformálního vzdělávání. Přidala se tak k dalším čekatelům na členství ve SKAV – Centru pro demokratické učení a Restorativní škole, kteří o členství požádali v září. Ze stanov: “Status čekatele je přechodný a slouží jako příležitost pro potvrzení a sblížení souladu ve vzdělávacích principech mezi čekatelem a spolkem.” Těšíme se na spolupráci!
Partnerství pro vzdělávání 2030+
Partnerství pro vzdělávání v od 4. do 11. koordinuje Týden pro wellbeing ve škole, kterého se SKAV účastní Kulatým stolem na téma Jak budeme učit wellbeing? Zapojené organizace pořádají během těchto sedmi dní řadu workshopů a seminářů přístupných pro veřejnost. Jejich program je k dispozici ZDE, některé z nich si můžete pustit také ze záznamu, odkazy na ně najdete ZDE. V rámci Týdne pro wellbeing ve škole vyšlo speciální vydání Učitelského měsíčníku, na jehož přípravě spolupracovaly zapojené organizace. Je volně dostupné na webu rizeniskoly.cz.
Lednový newsletter Partnerství se vedle Týdne pro wellbeing ve škole vrací k online kavárně Nadace České spořitelny na téma Může být skotské školství inspirací pro české? Diskuse byla věnována reflexi studijní cesty do Skotska očima ředitelky školy, zřizovatele, učitele nebo zástupce nadace. Informuje také o kulatém stole se školskými asociacemi k tématu podpory wellbeingu ve školách, který se na začátku ledna konal pod patronací Národního pedagogického institutu nebo o rozhovoru s Andrejem Vršanským, ředitelem Mental Health Europe, který byl jedním z řečníků na Konferenci pro wellbeing ve škole v Brně. Newsletter si můžete přečíst ZDE.