Tisková zpráva

ikona_Tiskova-zprava
7. dubna 2021 / Tisková zpráva

Registrace na Konferenci Úspěch pro každého žáka otevřena!

Ani letos nás nic nezastaví. 20. 4. pořádáme 9. ročník konference Úspěch pro každého žáka! Tentokrát "poplujeme" Na vlně změny. Budeme online, a to nám umožňuje přizvat i tak významného hosta, jakým je Michael Fullan, emeritní profesor Torontské univerzity.

Už nyní se můžete registrovat na: ucimekvalitne.cz/2021/registrace

A koho potkáte na konferenci?

V úvodu účastníky pozdraví ministr školství Robert Plaga. Dále vystoupí velvyslankyně Kanady v ČR Ayesha Patricia Rekhi a ředitel Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.

Na programu bude příspěvek Michaela Fullana, světově uznávaného odborníka na teorii změn a jejich implementaci ve vzdělávání. Jeho myšlenky a metody představují články: Michael Fullan jako agent změny ve vzdělávání od Dany Moree (FHS UK) a Nová pedagogika pro hluboké učení podle Fullana od Bořivoje Brdičky (Jednota školských informatiků). Živou diskuzi s Michaelem Fullanem povede Hana Košťálová, odbornice, která v 90. letech přivedla program kritického myšlení do České republiky a která v současnosti působí jako programová ředitelka Pomáháme školám k úspěchu.

Těšit se můžete na vystoupení týmů zastupujících pracovní skupiny Partnerství pro vzdělávání 2030+: Wellbeing a Střední článek. Trio Lenka Felcmanová (Partnerství 2030+, ČOSIV), Dana Pražáková (ČŠI) a Šárka Eisová (Asociace výchovných poradců) představí návrhy opatření wellbeingu (více o wellbeingu zde). Návrh podoby středního článku ve vzdělávání představí pětice Vladimír Srb (Partnerství 2030+), Jaromír Beran (MŠMT ČR), Hana Košťálová (Pomáháme školám k úspěchu), Petra Mazancová (Učitelská platforma) a Jaroslav Jirásko (AŘZŠ ČR, MŠMT ČR). Na konferenci bude vyhlášena a spuštěna veřejná konzultace k těmto návrhům, kterou budeme realizovat s Technologickým centrem AV ČR.

Daniel Prokop (PAQ Research), sociolog zaměřující se na výzkum sociálních problémů a nerovností ve vzdělávání, nás seznámí s návrhem indikátorů pro zlepšování učení dětí, jejich wellbeing a rovné šance ve vzdělávání.

Kompletní seznam řečníků Konference naleznete v programu. Diskutovat se bude o tom, co znamená kvalitní učení dětí i učitelů v 21. století, nebo o potřebě a způsobu zavádění středního článku a podpory wellbeingu ve vzdělávání. Dalším tématem bude rozvoj profesních učících se komunit. Inspirovat se budeme i v zahraničí.

Partnery konference jsou: Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV), Nadace České spořitelny, Pomáháme školám k úspěchu, MŠMT ČR, EDUin, DOX a Velvyslanectví Kanady v ČR. Všechny informace najdete na webu konference. Registrace se uzavírá 15. 4. 2021.

deti konfety - SKAV
25. února 2025
Zveřejnili jsme záznam kulatého stolu SKAV a EDUin na téma: Jak budeme učit wellbeing? V rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání je téma wellbeingu zařazeno mezi povinné výstupy učení, a to hned v několika oblastech. Povinně se podle něj mají děti v 1. a 6. ročnících základních škol učit od školního roku 2026/27.
sipky nohy - SKAV
5. února 2025
Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) vyjadřuje znepokojení nad záměrem Ministerstva školství převést financování ostatních neinvestičních výdajů (ONIV) na zřizovatele škol. Připojuje se proto k veřejné výzvě ministru školství a ministru financí: Převod ONIV na zřizovatele škol znamená rezignaci na kvalitu vzdělávání a snižování nerovností.
lide nadhled - SKAV
7. ledna 2025
Během vánočních prázdnin schválilo ministerstvo školství revidované rámcové vzdělávací programy pro předškolní (RVP PV) a základní vzdělávání (RVP ZV). S finální podobou dokumentu, podle nějž mají první školy dobrovolně začít vyučovat už od září 2025 a od školní roku 2026/27 povinně, bude mít odborná veřejnost příležitost se seznámit až od 14. ledna, kdy MŠMT dokument zveřejní.

Všechny zprávy