Třetí ročník Veletrhu Úspěch pro každého žáka se v roce 2021 přenesl do online prostředí. Mezi účastníky nechyběli manažeři a odborní garanti MAP a lokální lídři ze škol. Dvoudenní program zahrnoval prezentace a workshopy zaměřené na téma wellbeingu ve vzdělávání a přístupu ke střednímu článku vedení regionálního školství v ČR. Součástí byla diskuze o roli současných realizátorů MAPů ve vztahu ke střednímu článku ve vzdělávání a jejich spolupráce s projektem Partnerství pro vzdělávání 2030+. Veletrh proběhl ve spolupráci s Národní sítí místních akčních skupin a za podpory Nadace České spořitelny.
V úvodu byly představeny první výstupy z projektu Partnerství pro vzdělávání 2030+, který se hlásí k hlavním cílům vládou schválené Strategie vzdělávací politiky 2030+. Na výstupy navázaly dvě pracovní skupiny s cílem získat zpětnou vazbu od realizátorů MAP.
Střední článek
Na prvním workshopu pod taktovkou vedoucího Pracovní skupiny Střední článek Vladimíra Srba se diskutovalo, jak by měl fungovat systém vedení a podpory škol na lokální úrovni. V důsledku zrušení okresů v roce 2000 přešly české školy v roce 2003 k vlastní právní subjektivitě a jsou vysoce autonomní. V současnosti má 2500 zřizovatelů na starosti 10 000 škol a vznikají tak extrémně velké rozdíly v kvalitě vzdělávání.
Jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, vysoce výkonných vzdělávacích systémů je možno dosáhnout za pomoci „středního článku vedení ve veřejném vzdělávání“. Návrhem je ustanovení tzv. Školských okresů, které by nejpozději od r. 2027 poskytovaly podporu a odborné vedení školám na svém území. Ředitelé škol by tak měli více času na pedagogické vedení a společně s pedagogy by se mohli více zaměřit na zlepšování vzdělávacích výsledků, wellbeing a rovné šance žáků.
Nyní je potřeba promýšlet konkrétní řešení, jaké budou kompetence a zodpovědnosti středního článku, jeho vztah ke zřizovateli a jednotlivým školám, a v neposlední řadě, jak bude personálně obsazen. “Chci věřit, že při nastavení fungování středního článku využije MŠMT již vybudované kapacity MAP, využijí dosud získané zkušenosti, dobrou praxi i důvěru týmů MAP v území. Střední článek se nestane jen „odbřemeňovačem“ ředitelů, ale orgánem veřejné správy s významným samosprávným prvkem zodpovědným za kvalitu vzdělávání v konkrétním okrese s důrazem na komunitní přístup, strategické plánování,” říká Markéta Pošíková, ředitelka MAS Podlipansko.
Wellbeing
Wellbeing je stav, ve kterém můžeme v podporujícím a podnětném prostředí plně rozvíjet svůj potenciál a žít spokojený život. Dle šetření PISA bylo zjištěno, že 30 % českých žáků je obětí šikany a 18 % není spokojeno se svým životem. Šetření TIMSS opakovaně ukázalo, že čeští žáci školu navštěvují nejméně rádi ze všech zemí OECD. Wellbeing ve vzdělávání je ovšem orientovaný nejen na žáky, ale i učitele, jejichž psychická pohoda je klíčová k zabezpečení bezpečného klimatu ve výuce a dosažení vzdělávacích cílů. “Vzdělávací výsledky a wellbeing jsou spojené nádoby“, prezentovala Lenka Felcmanová vedoucí Pracovní skupiny Wellbeing.
Během druhého workshopu skupina hodnotila opatření, která již nyní v českých školách podporují wellbeing a také opatření, která mu brání. Diskutující se shodli, že učitelům chybí dostatečná podpora, supervize a zpětná vazba. Za důležitou považují přípravu již během studií, kde by byli budoucí pedagogové kromě předmětové didaktiky více vzdělávání i v oblasti dětské psychologie a primární prevence. Zaznělo, že tématu wellbeingu není zejména z kapacitních důvodů věnována dostatečná pozornost, nicméně je potřeba někde začít – jsou-li motivovaní učitelé, přenáší se to na děti.
V pátek si účastníci vyměňovali své příklady dobré praxe. Odborníci v oblasti vzdělávání z organizací jako EDUin, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Česká rada dětí a mládeže, Česká školní inspekce a Ředitel naživo vedli tematické workshopy, kde účastníci využili možnost zapojit se aktivně do diskuze napříč sektorem. Hlavní témata se zabývala metodickým vedením ředitelů jakožto pedagogických lídrů a učitelů obecně, koordinací spolupráce mezi školami a dalšími organizacemi na lokální úrovni a konečně wellbeingem a rovnými šancemi dětí.
Více o Veletrhu Úspěch pro každého žáka 2021, programu a anotacích jednotlivých workshopů. Nyní bude následovat diskuze návrhů v sedmi zapojených platformách v Partnerství a s konzultujícími partnery (MŠMT a ČŠI). Zpětnou vazbu z Veletrhu a dalších konzultací zapracují obě pracovní skupiny Partnerství (Střední článek a Wellbeing) do vznikajících návrhů opatření. V dubnu a květnu pak proběhne diskuze nad těmito návrhy s širokou odbornou veřejností.