Tisková zpráva

ikona_Tiskova-zprava
20. října 2022 / Tisková zpráva

Ředitelé škol jsou klíč nejen ke zvládnutí krizí, ale zejména ke zlepšování kvality učení žáků. Jak je zbavit přílišné administrativní zátěže?

Praha 20. 10. 2022 - Zlepšit vzdělávací výsledky dětí je jednou z priorit českého vzdělávacího systému, jak jsou stanoveny ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Jednou z překážek, která brání dosažení tohoto cíle, jsou pracovní podmínky ředitelů škol a jejich přetížení nepedagogickými úkoly.
  • 97 % ředitelů škol si stěžuje, že nemá čas na pedagogické vedení školy (J. Černý, 2020).
  • Pedagogické vedení škol má ale ze všech činností ředitelů největší dopad na kvalitu učení žáků. Patří sem například plánování školního kurikula společně s učiteli, podpora profesního učení učitelů, vyhodnocování vzdělávacích výsledků žáků na základě dat apod.
  • Čeští ředitelé věnují zlepšování pedagogických dovedností učitelů přibližně 20 % času. To je dvakrát až čtyřikrát méně než ve vzdělávacích systémech s nejlepšími výsledky žáků. (zpráva McKinsey, 2010)
  • Vzdělávací výsledky českých žáků se v posledních dvaceti letech nezlepšují, pohybují se kolem průměru. Míra nerovností ve českém veřejném vzdělávání patří mezi největší na světě (PISA 2018).

Největší podíl pracovní doby (více než 40 %) tráví ředitelé škol administrativou a činností související s provozem školy (22 %). Česká školní inspekce považuje administrativní zátěž a chybějící podporu ředitelů za jednu z největších překážek pro zvyšování kvality vzdělávání v ČR.

Cestu, jak podpořit ředitele škol z “centra”, hledá pilotní projekt ministerstva školství Střední článek podpory. Hledání cest k odbřemenění ředitelů je také jedním z cílů Partnerství pro vzdělávání 2030+, které bylo založeno sedmi významnými platformami ve vzdělání se záměrem aktivně přispět k naplnění Strategie vzdělávací politiky 2030+. Partnerství 2030+ proto připravuje zveřejnění výsledků studie, která se na správu škol dívá z ekonomického pohledu a hledá způsoby, jak ředitelům uvolnit ruce a zároveň neplýtvat finančními prostředky. Představíme ji 3. listopadu online od 15 do 17 hodin, sledujte nás zde.

“Ekonomická studie, kterou budeme prezentovat 3. 11., ukazuje jednu z možných cest, jak zařídit, aby ředitelé škol mohli věnovat většinu svého času pedagogickému vedení, aniž by bylo nutné investovat do školství více peněz. Potřebné zdroje by bylo možné získat ve spolupráci s obcemi na základě principu úspor za administrativní a provozní činnosti,, říká Vladimír Srb, vedoucí pracovní skupiny Střední článek Partnerství pro vzdělávání 2030+.

Studie byla realizována za finanční podpory Nadace České spořitelny, Nadace RSJ a Nadace BLÍŽKSOBĚ.

Všechny zprávy