Aktuality SKAV – 26. března 2025

Aktuality 1 - SKAV

 

Milé kolegyně, milí kolegové,

únor se nesl ve znamení Týdne pro wellbeing ve škole, iniciativy, kterou koordinuje Partnerství pro vzdělávání 2030+. Jsme rádi, že se SKAV mohla k této důležité akci připojit Kulatým stolem na téma „Jak budeme učit wellbeing?“ a odbornou konferencí členských organizací, která se celá nesla v duchu wellbeingu. Během daného týdne proběhla řada inspirativních workshopů a seminářů, které se věnovaly různým aspektům wellbeingu ve školním prostředí. Pokud jste neměli možnost zúčastnit se osobně, doporučujeme si prohlédnout záznamy vybraných akcí, které jsou k dispozici online. Za pozornost stojí také speciální vydání Učitelského měsíčníku, které vzniklo ve spolupráci s dalšími zapojenými organizacemi a které nabízí řadu cenných tipů a rad pro podporu wellbeingu ve školách. Věříme, že tato akce přispěla k prohloubení diskuze o důležitosti duševního zdraví a pohody ve vzdělávání a že z ní budeme moci čerpat inspiraci pro naši další práci.

V rámci pokračujících revizí Rámcových vzdělávacích programů pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a ZV) byl učiněn další významný krok. Byly zveřejněny modelové školní vzdělávací programy, které nabízejí tři různé přístupy – integrovaný, předmětový a tematický. Následujícím krokem bude jejich pilotní ověřování, které je plánováno na druhou polovinu března.

Březnové aktuality rovněž přinášejí informace o novinkách z odborné konference, kde byla ustanovena nová pracovní skupina, o studentské platformě Based a o připravovaném kulatém stolu zaměřeném na problematiku nadaných žáků.

Podnětné čtení přeje

tým SKAV


 

Kalendář akcí a událostí:

 

  • 27. 3. 17:00–19:00 Kulatý stůl SKAV a EDUin na téma Umíme identifikovat a podpořit nadané žáky v našich školách?
  • 31. 3. 16:00 Setkání k PR SKAV a členských organizací
  • 3. 4. 9:00–13:00 Odborní konference SKAV 
  • 7. 4. 14:00–16:00 Setkání PS Třídnické hodiny 

 

SKAV kulaty stul 2025 brezen 1 1 - SKAV

Kulatý stůl SKAV a EDUin: Umíme identifikovat a podpořit nadané žáky v našich školách?

 

Zveme Vás na další Kulatý stůl! Tentokrát se zaměříme na klíčové téma: „Umíme identifikovat a podpořit nadané žáky v našich školách?“ Diskuze proběhne ve čtvrtek 27. března od 17:00 do 19:00 a zúčastní se jí odborníci z MŠMT, školské praxe, psychologického výzkumu i nezávislého vzdělávacího sektoru: Ivana Blažková / Tým speciálního vzdělávání a školských poradenských zařízení, MŠMT, Pavlína Loňková, / ZŠ Labyrint, Šárka Portešová / Institut pro psychologický výzkum, MU, Josef Roušar / Asociace freelancerů ve školství a Andrea Štefáčková / Podpora pro nadané. Celou diskuzi bude moderovat Kateřina Lánská / EDUin. 

Sledovat ho můžete živě na naší FB stránce. Více informací ZDE nebo ve FB události.


ikona velka Aktualita fialova - SKAV

Národní pedagogický institut zveřejnil modelové školní vzdělávací programy

 

V České republice pokračuje revize RVP PV a ZV. Dalším krokem v této oblasti bylo zveřejnění modelových školních vzdělávacích programů. Modelové ŠVP, a to v předmětové, integrované a tematické podobě, jsou nyní zveřejněny na webu revizí. V druhé polovině března odstartuje pilotní ověřování těchto modelových ŠVP. 


ikona velka Tiskova zprava zluta - SKAV

SKAV vyjádřila nesouhlas s převodem financování ONIV na zřizovatele škol

 

SKAV vyjádřila vážné znepokojení nad záměrem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy převést financování ostatních neinvestičních výdajů (ONIV) na zřizovatele škol. V reakci na tento návrh se SKAV připojila k veřejné výzvě adresované ministrovi školství a ministrovi financí, v níž se zdůrazňovalo, že tento krok by znamenal rezignaci na kvalitu vzdělávání a prohloubení nerovností mezi školami. Navrhovaná změna by vedla k přesunu rozhodování o finančních prostředcích, které školy využívají například na učebnice, pomůcky, vzdělávání pedagogů a dopravu na školní akce, na více než 3 500 zřizovatelů základních a mateřských škol. SKAV poukázal na to, že mnozí zřizovatelé nemají potřebné kompetence a přímou odpovědnost za kvalitu vzdělávání. Tento krok by navíc prohloubil již existující rozdíly ve financování škol mezi obcemi. Pro podrobnější informace SKAV zveřejnila tiskovou zprávu.


ikona velka Reportaz zelena - SKAV

Nové pracovní skupiny SKAV 

 

Strategické cíle SKAV zahrnují podporu zvyšování sdíleného porozumění hodnotám a kvalitě vzdělávání a jeho přenos do členských organizací. Dále se SKAV zaměřuje na vytváření konsenzu v tématech klíčových pro změnu vzdělávání. K dosažení těchto cílů vytváří SKAV pracovní skupiny, jejichž zaměření vychází z potřeb členských organizací.

Od konce roku 2024 funguje pracovní skupina, která se věnuje tématu třídnických hodin. Tato skupina se zaměřuje na mapování cílů, pojetí a aktivit třídnických hodin a na jejich systémové ukotvení. V návaznosti na výsledky březnové odborné konference bylo rozhodnuto o vytvoření nové pracovní skupiny. Jejím cílem bude posilování odolnosti SKAV a jejích členských organizací v kontextu aktuálních rizik.


ikona velka Aktualita zluta - SKAV

Studentská platforma Based 

 

Na konferenci Úspěch pro každého žáka byl věnován celý blok participaci mladých ve vzdělávání. Mezi vystupujícími byla i Anežka Tetřevová z organizace Based, s níž jsme navázali trvalou spolupráci. V návaznosti na to vám nyní nabízíme možnost seznámit se s touto platformou blíže.

Studentská platforma Based (www.jetobased.cz), jež vytváří pro učitele a studenty společenskovědní vzdělávací obsah, rozšiřuje své služby a nově nabízí učitelům a učitelkám možnost přihlásit se k odběru pravidelných vzdělávacích newsletterů. Prostřednictvím těchto newsletterů budou vyučující informováni o nových epizodách a metodických podkladech v rámci stávajících vzdělávacích pořadů, o aktuální činnosti spolku Based a také o tipech na workshopy a konference, kterých se Based zúčastní.

Pro registraci k odběru newsletteru stačí navštívit webové stránky www.jetobased.cz  Veškerý obsah platformy je zdarma a veřejně dostupný.


 

SKAV kulaty stul pozvanka unor 2025 1920x1080 2 1 - SKAV

Sledujte záznam únorového Kulatého stolu SKAV a EDUin k tématu Jak budeme učit wellbeing?

 

V rámci Týdne pro wellbeing ve škole jsme ve spolupráci s EDUinem a Society for All (SOFA) přichystali Kulatý stůl na téma Jak budeme učit wellbeing? V rámci nového RVP ZV se wellbeing stává povinnou součástí výuky, a to hned v několika oblastech. Shodli jsme se, že wellbeing je klíčový pro kvalitní učení a spokojený život žactva. Nové RVP přináší závazné výstupy učení v této oblasti, což je zásadní změna oproti dosavadnímu kurikulu. Diskutující zdůraznili, že je třeba se zaměřit nejen na wellbeing žactva, ale i učitelek a učitelů. Školy budou potřebovat podporu při zavádění nového kurikula, a to nejen metodickou, ale i praktickou, například formou mentoringu. Důležité je, aby se do změny zapojil celý pedagogický sbor a aby ředitelé škol byli připraveni na nové požadavky. Záznam z diskuze je k dispozici ZDE, souhrn nejdůležitějších sdělení potom najdete v naší tiskové zprávě.


ikona velka Aktualita zelena - SKAV

Ohlédnutí za tématy únorové a březnové Odborné konference SKAV pro delegátstvo členských organizací 

 

Únorová odborná konference se konala v rámci Týdne pro wellbeing. Po úvodních pravidelných aktualitách jsme proto zbytek setkání zaměřili na otázky wellbeingu. Na úvod Nika Mazániková, která zastupuje SKAV v Pracovní skupině pro wellbeing v rámci Partnerství pro vzdělávání 2030+, shrnula klíčové výstupy této pracovní skupiny. Následně jsme společně sdíleli zkušenosti s podporou wellbeingu v našich organizacích na všech úrovních a diskutovali o oblastech, ve kterých bychom se potřebovali dále rozvíjet. Poté Marie Hájek Salomonová představila cíle této pracovní skupiny pro nadcházející období, přičemž jedním z hlavních cílů je zaměření na školní poradenská pracoviště (ŠPP). Členské organizace tak měly možnost aktivně se zapojit do diskuze o podobě a fungování ŠPP.

Ve čtvrtek 6. 3. 2025 se uskutečnila odborná konference pro delegátky a delegáty 37 členských organizací SKAV a dvě čekatelské. Na setkání jsme jako obvykle sdíleli aktuality z oblasti vzdělávací politiky a z členských organizací, abychom mohli naplánovat další společné kroky. Členka organizace Nesehnutí představila  Tématem byla i revize RVP PV a ZV, pracovní skupina tvořená členy a členkami SKAV reflektovala dosavadní dění a společně jsme plánovali následující kroky.


 

logo Partnerstvi cerne - SKAV

Partnerství pro vzdělávání 2030+

 

Začátek února se nejen v Partnerství nesl na vlně wellbeingu. Letošního Týdne pro wellbeing ve škole se zúčastnilo 118 organizací, zapojily se minimálně čtyři stovky škol. Záznamy některých odborných seminářů a webinářů, které zapojené organizace mezi 4. a 11. únorem připravily, je k dispozici na webu tydenprowellbeing.cz. Prolistovat je možné také “wellbeingové” metodické materiály pro školy nebo prezentace k přednáškám, které zazněly na Konferenci pro wellbeing ve škole s podtitulem Jak na učení a život v digitální éře. 

Už nyní si také můžete do kalendáře poznamenat datum dalšího ročníku Týdne pro wellbeing ve škole, který je v plánu v termínu od 4. do 11. února 2026.

Novým odborným partnerem se brzy stane Asociace dobrovolných svazků obcí – její členská schůze již tento záměr schválila a připravuje se podpis memoranda o Partnerství pro vzdělávání 2030+. Asociace dlouhodobě konzultuje s pracovní skupinou Místní školská správa a bude se podílet také na připravovaném pilotním projektu efektivní místní školské správy. K této problematice se vztahuje také Zpráva o studijní cestě do Skotska od Silvie Pýchové a Vladimíra Srba, která vyšla v Řízení školy. Historicky už třetí studijní akce s účastí aktérů z různých oblastí vzdělávacího systému se uskutečnila v říjnu 2024 a opět umožnila cenné seznámení se s odlišným přístupem k řízení vzdělávacího systému v území. O své zkušenosti se část z nich podělila v online kavárně České spořitelny. 

Všechny Aktuality