Tisková zpráva

ikona_Tiskova-zprava
3. června 2020 / Tisková zpráva

Data, „odolnost vnitřního softwaru“ a emoční inteligence jako vyučovací předmět

Jen 15 % škol zvládne využívat digitální technologie bez problémů. Vyplynulo to z průzkumu mezi řediteli deseti tisíců vzdělávacích zařízení v České republice. V 5. česko-slovenské online debatě o vzdělávání v době uzavření škol to uvedl Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor v České republice. Hovořilo se o datech, o škole jako bezpečném místě a o těšení se na ni. Výrazným tématem pak bylo duševní zdraví v nesnadné době. V této oblasti došlo v uplynulých týdnech k alarmujícím změnám.

Podle Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví ukazují průzkumy na dvoj – až trojnásobný nárůst depresí, sebevražedných myšlenek a úzkostných stavů u dospělých. To má nepříznivý dopad také na děti. I v této souvislosti sílí volání po tak zvaném wellbeingu a také zavedení tématu emoční inteligence a duševní gramotnosti do výuky. „Jde o to, aby děti byly vybaveny schopností lépe se vyrovnat nejen s mimořádnými situacemi, ale i s běžnými konfliktními situacemi v rodině. Takový předmět jsme vyvinuli a testujeme ho,“ uvedl Petr Winkler a dodává: „Pandemie změnila život prakticky všem, přesto se ukazuje, jak různé země a různí lidé na tuto situaci různě reagují. Že záleží na našem vnitřním softwaru“.

Pátá debata ze série Nouzový stav ve vzdělávání/řešení a příležitosti v ČR a SR se zabývala údaji o schopnosti škol a učitelů reagovat na krize, které vyžadují přechod na distanční a on-line vzdělávání. Co ještě zaznělo a jak to „měli a mají“ na Slovensku? Tyto informace obsahuje přehledné shrnutí celé série 5 česko-slovenských online debat, které je k dispozici na stránkách Stálé konference asociací ve vzdělávání.

Co na to Ministři školství České a Slovenské republiky?

Nad závěry speciální série česko-slovenských online debat o nouzovém stavu ve vzdělávání se v online prostoru sejdou Ministři školství ČR a SR se zástupci SKAV ČR a SR. Tato již šestá diskuse proběhne ve čtvrtek 4. června od 12:30 hodin. Sledovat ji můžete živě na facebookové stránce SKAV nebo prostřednictvím online platformy Microsoft Teams na https://aka.ms/skav. Později bude k dispozici ze záznamu. Účast v reálném čase umožní v chatu pokládat dotazy vztažené k danému tématu. Moderátoři – Tomáš Feřtek (ČR) a Matěj Sapak (SR) – je diskutujícím zprostředkují.

Všechny zprávy