Aktuality SKAV – 21. listopadu 2024

Milé kolegyně, milí kolegové, říjen i začátek listopadu byly v týmu SKAV i mezi členskými organizacemi nabité děním kolem závěrečné fáze vzniku dokumentu revidovaného Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV). Spolu s dalšími organizacemi sledujeme vedle znění i samotný proces revize, na který si posvítil EDUin a my vám přinášíme jeho analýzu. Reagovali jsme na návrh ministra Mikuláše Beka, který požadoval změnu ve výuce cizích jazyků – diskutovalo se o tom během zářijového kulatého stolu a vzniklo k této věci Odborné stanovisko SKAV. Navrhované změny neušly pozornosti ani dalším organizacím a tak došlo na Společné vyjádření organizací ke způsobu zařazení cizích jazyků do revidovaného RVP ZV. Vše nabízíme k přečtení v desátých Aktualitách. Od jara 2024 se SKAV v rámci neformální sítě Spolu k implementaci kurikula věnuje také implementaci RVP. Společně jsme identifikovali 17 oblastí v rámci vzdělávacího systému, které zajistí úspěšnou implementaci nového kurikula tak, aby se implementace RVP nestala promeškanou příležitostí. Oblasti popisuje v říjnu vydaná online publikace Cesta ke změně vzdělávání. Na závěr bychom s vámi rádi sdíleli, že letošní 12. ročník Konference Úspěch pro každého žáka na téma Odolné společnosti proběhl úspěšně. Nabízíme vám prezentace vystupujících, tiskovou zprávu shrnující program konference včetně citací a nechybí ani odkaz na fotogalerii. Podnětné čtení přeje tým SKAV

Kalendář událostí SKAV:

  • 21. 11. 14:00 – 16:00 Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak přijímat studující na střední školy? (online na naší FB stránce)
  • 28. 11. 9:30 – 17:00 MŠMT pořádá Národní konferenci k přípravě učitelů a učitelek v Národní technické knihovně v Praze (přihlašujte se prostřednictvím formuláře)
  • 5. 12. 9:00 – 13:00 Odborná konference SKAV pro delegátky a delegáty 37 členských organizací SKAV
  • 5. 12. 14:00 – 16:00 Workshop s PAQ Research pro delegátstvo členských organizací SKAV (možnost přihlášení zde)
  • 6. 12. 10:00 – 12:00 setkání nad advokačním tématem SKAV v rámci neformální sítě Spolu k implementaci kurikula (online ZOOM)
  • 12. 12. 14:00 – 16:00 Kulatý stůl SKAV a EDUin: Podpora kvality praxí a provázejících učitelů (online na naší FB stránce)
  • Save the date: 14. 1. 2025 Setkání lídrů v rámci iniciativy Úspěch pro každého žáka – tématicky bude navazovat na říjnovou konferenci ÚPKŽ: Cesta k odolné společnosti

Listopadový Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak přijímat studující na střední školy?

Po říjnové pauze vás zveme na další Kulatý stůl SKAV a EDUin, který se bude zabývat tématem přijímání studentů na střední školy. Uskuteční se ve čtvrtek 21. listopadu 2024 od 14:00 do 16:00 ONLINE na Facebooku SKAV. Událost můžete přidávat na tomto odkazu. Panelistky a panelisté se zaměří zejména na tyto otázky:

  • Jak funkční je současná podoba přijímacího řízení? Jaká jsou silná a slabá místa?
  • Co potřebujeme od přijímacího řízení? Jakou hlavní funkci by mělo plnit?
  • V čem vidíte nerovnosti v přijímacím řízení? Jak tyto nerovnosti minimalizovat?
  • Co nám prozradí studijní potenciál žáků? Jakou roli v tom hraje jednotná přijímací zkouška?
  • Jak pojmout školní část přijímacího řízení? Jak zjistit motivaci? Co je ideální a co je reálné?

Pozvání k diskuzi přijaly tyto osobnosti: Magdalena Benešová / Gymnázium Paměti národa Martin Chvál / Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání, Pedagogická fakulta UK Miroslav Krejčí / CERMAT Pavla Lopatková / Kam po devítce Jiří Nantl / Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Listopadový Kulatý stůl moderuje Miroslav Hřebecký z EDUin.

Publikace Cesta ke vzdělávání identifikuje 17 oblastí potřebných pro implementaci revidovaného kurikula

Pokud má mít kurikulární reforma šanci na úspěch, musí ji provázet promyšlený a komplexní implementační proces, ve kterém bude na sebe navazovat řada různorodých opatření. SKAV a aktéři zapojení v neformální síti Spolu k implementaci kurikula v říjnu vydali online dokument Cesta ke změně vzdělávání. Ten identifikuje 17 oblastí v rámci vzdělávacího systému, bez jejichž proměny se revize RVP stane další promeškanou příležitostí. Další informace včetně výčtu 17 oblastí naleznete v tiskové zprávě Nové RVP je první krok ke změně. Nebudou-li následovat další, kurikulární reforma selže.

SKAV a další organizace vyzvaly ministerstvo k zachování výuky cizích jazyků

Ministr Mikuláš Bek navrhoval změny ve výuce cizích jazyků. Tématu se věnoval zářijový Kulatý stůl SKAV a EDUin (záznam na konci Aktualit), SKAV spolu s experty vydala odborné stanovisko Zachovejme v RVP ZV prostor pro nabývání všech klíčových kompetencí. Snahy upozornit na překotnost návrhu, který navíc nemá oporu v metodice výuky cizích jazyků, ani mezi experty, vyvrcholily koncem října výzvou na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. SKAV spolu s organizacemi EDUin, Ředitel základky, AMATE – Asociace metodiků (Association of Teacher Educators), Pomáháme školám k úspěchu a Unie rodičů vyzvala MŠMT k zachování povinnosti výuky cizího jazyka od 3. třídy a povinné nabídky dalšího cizího jazyka od 8. třídy, a to zejména v souvislosti s probíhající revizí Rámcových vzdělávacích programů pro základní vzdělávání (RVP ZV). Petra Keprtová, ředitelka SKAV, ke zvažované změně říká: „Takový zásah do RVP ZV v každém případě vyžaduje čas, promyšlený přístup a dedikované zdroje (organizační, finanční i odborné) pro implementaci. MŠMT by mělo vypracovat studii proveditelnosti a prověřit reálnost cíle v návaznosti na kapacity, především personální. Takto velkou změnu v kurikulu nelze totiž jinak rozhodnout.” Přečtěte si k tématu také článek EDUin Zavedení cizího jazyka od první třídy v tuto chvíli přinese víc škody než užitku.

 

EDUin apeluje na MŠMT: odstraňte nedostatky v návrhu nového RVP ZV

Ministerstvo školství chce do konce tohoto roku schválit nový Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání a zahájit jeho zavádění do škol. Některé klíčové otázky jsou ale stále nedořešené, jak zjistil EDUin dotazem na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. EDUin proto apeluje na MŠMT, aby v reformě dořešilo některé klíčové problémy, jinak hrozí, že ji školy nebudou umět zavést a budou se jí bránit. Apel EDUin k odstranění nedostatků je k přečtení tady. Kompletní krátkou analýzu RVP ZV najdete zde.

 

Novou členskou organizací SKAV se stalo Podnikavé Česko

Je nám ctí vám představit 37. organizaci zapojenou do Stálé konference asociací ve vzdělávání, kterou je Asociace podnikavé Česko. Přijetí do SKAV okomentovala její ředitelka Anna Kačabová: „Po ročním seznamování s činností a komunitou SKAV jasně vidím v našem členství a v zapojení do této silné střešní organizace velkou přidanou hodnotu. Účast ve SKAV přináší Asociaci podnikavé Česko důležité a detailní vhledy do vzdělávacího systému a politik. Bez nich bychom nebyli u klíčových momentů a změn, které se týkají činnosti naší i našich členů, nebo bychom těmto momentům dobře nerozuměli. Věřím že i my máme do SKAV co nabídnout – konkrétně naši detailní znalost podnikavosti jako klíčové kompetence v evropském i českém kontextu.” Více si můžete přečíst v tiskové zprávě Je nás víc! Do Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) vstoupila Asociace podnikavé Česko.

 

SKAV má nově zvolený Kontrolní výbor

Na přelomu října a listopadu proběhly řádné volby do kontrolního výboru SKAV. Velký dík patří všem kandidátům a kandidátkám za jejich kandidaturu i hlasujícím delegátkám a delegátům. Nový výbor má před sebou dvouletý mandát, další volby do kontrolního výboru SKAV čekají na podzim 2026. Nové členky a členové kontrolního výboru SKAV: Magdaléna Benešová / Post Bellum Magda Kvítková / Asociace lesních MŠ Jan Sýkora/ Asociace malých inovativních škol Nika Mazániková/ NESEHNUTÍ Milan Kotík / AISIS

Co přinesla říjnová Odborná konference delegátstva SKAV?

Třetího října se uskutečnila Odborná konference ve Skautském institutu na Staroměstském nám. v Praze. Na ní se delegátky a delegáti členských (i čekatelských) organizací SKAV potkali ke sdílení aktualit z organizací a témat vzdělávací politiky, které v těchto týdnech hýbou Českem. Diskutovala se role SKAV vzhledem k implementaci revidovaných RVP pro mateřské a základní školy. Představili se kandidátky a kandidáti do kontrolního výboru SKAV, kteří jsou voleni na dva roky. Reflektoval se uplynulý rok čekatelství Asociace podnikavé Česko, plánoval se termín a místo konání Letního výjezdu 2025 a formulovala se kritéria výběru a možná budoucí témata Kulatých stolů SKAV a EDUin pro rok 2025. A na závěr samozřejmě nemohla chybět reflexe. Za přípravu a produkci setkání děkujeme Báře Vobořilové z týmu SKAV.

 

Proběhl 12. ročník Konference ÚPKŽ: Cesta k odolné společnosti

Děkujeme všem expertkám a expertům, kteří na letošní konferenci Iniciativy Úspěch pro každého žáka vystoupili i odbornicím a odborníkům z organizací sdružených v Iniciativě ÚPKŽ za přípravu programu. Poděkování patří také vám všem, kteří jste na letošní konferenci dorazili. Průběh a hlavní myšlenky konference věnované tématu odolnosti ve vzdělávání zachycuje tisková zpráva. Na webu konference jsou k dispozici prezentace vystupujících. Za fotografie a mozaiku z konference děkujeme Nice Mazánikové, mimo jiné delegátce SKAV za NESEHNUTÍ.

 

Ohlédnutí za tématy listopadové Odborné konference SKAV pro delegátstvo členských organizací

Ve čtvrtek 7. 11. 2024 se uskutečnila Odborná konference pro delegátky a delegáty 37 členských organizací SKAV a dvě čekatelské. Na setkání jsme sdíleli aktuality z oblasti vzdělávací politiky a členských organizací, abychom případně naplánovali další společné kroky. Proběhla reflexe 12. ročníku Konference Úspěch pro každého žáka – co rezonovalo, co mělo potenciál dostat se za dveře konference? A také plán a výhled na další ročník. Na letošním Letním výjezdu SKAV jsme začali pracovat na mapování dopadu a dosahu SKAV. Nyní proběhla reflexe dosavadního průběhu a plán dalších kroků. Sdíleli jsme aktuality z Partnerství pro vzdělávání 2030+ a zapojení SKAV do Týdne pro wellbeing 2025. Nechybělo ani ladění nejbližších Kulatých stolů SKAV a EDUin.

 

Záznam zářijového Kulatého stolu SKAV a EDUin k výuce cizích jazyků

Tématu výuky cizích jazyků se věnoval také zářijový Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak v novém kurikulu smysluplně a efektivně nastavit výuku cizích jazyků? Nad tématem diskutovali Sylvie Doláková (AMATE), Miroslav Janík (Pedagogická fakulta MU), Ivo Jupa (Národní pedagogický institut ČR), Petra Mazancová (Učitelská platforma), Jiří Nantl (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) a Eva Tučková (Česká školní inspekce, zástupkyně ČR ve správní radě Evropského střediska pro moderní jazyky). Moderovala Dana Ticháčková z Učitelské platformy. Diskutovala se doba začátku výuky cizího jazyka, ale i forma a metodika výuky. „V prvních ročnících by měli být nejlepší učitelé schopní jazyk skutečně používat, nabídnout ho, děti jím obklopit. Děti se nepotřebují drtit gramatiku a slovíčka, když vidí, jak jazyk funguje, převezmou ho, imitují situace, se kterými se setkávají,“ upozorňuje Silvie Doláková. Panelisté se věnovali tematicky také zavedení povinného druhého cizího jazyka. Shrnutí a citace nabízí tisková zpráva. Záznam kulatého stolu ke shlédnutí tady.

Toto je vydání Aktualit SKAV, které posíláme do e-mailových stránek našich členských organizací. Najdete v nich informace o vzdělávací politice i dění uvnitř Stálé konference asociací ve vzdělávání. Chtěli byste je také odebírat? Napište prosím na zdenka.andelova@skav.cz